Co takiego kryje się pod tym enigmatycznym określeniem? Coraz częstszy problem, który spotyka zarówno dorosłych jak i coraz młodszych pacjentów! Stawy skroniowo – żuchwowe to złożone struktury, które łączą żuchwę z kością skroniową czaszki i umożliwiają ruch żuchwy. Ruch, dzięki któremu możemy mówić, śpiewać, gryźć i żuć. Poza wyżej wymienionymi kośćmi, w skład tej złożonej jednostki wchodzi krążek, torebka stawowa, więzadła i mięśnie żucia. Wszystkie te elementy w prawidłowych warunkach harmonijnie współpracują, a działanie stawu odbywa się bez ograniczeń i bez jakichkolwiek dolegliwości. W tym czasie bardzo niewielu zdaje sobie sprawę z istnienia tego stawu i jego prawidłowego funkcjonowania.
Większość pacjentów o stawie skroniowo – żuchwowym i istotności jego prawidłowego funkcjonowania dowiaduje się niestety dopiero wtedy, kiedy pojawiają się objawy jego nieprawidłowego działania. Najczęściej występujące objawy to: ograniczenie otwierania ust, ból występujący podczas ruchów żuchwy i objawy dźwiękowe (trzaski, trzeszczenia) pojawiające się podczas ruchów. Istotnym problemem mogą być również zaburzenia funkcjonowania mięśni żucia, któremu towarzyszy ich wzmożone napięcie i ból, mogący występować w okolicach kątów żuchwy, skroni czy nawet karku. Z nieprawidłową i nadmierną pracą mięśni wiążą się również tak poważne problemy jak zaciskanie zębów, tzw. zgrzytanie zębami, czyli bruksizm. Powyższe zjawiska są bardzo niekorzystne nie tylko ze względu na ewentualne dolegliwości czy dyskomfort, lecz przede wszystkim dlatego, że nieuchronnie prowadzą do nadmiernego, patologicznego starcia zębów.
Przyczyn zaburzeń funkcjonowania tak złożonego układu może być bardzo wiele i w każdym przypadku konieczna jest dokładna diagnostyka, niekiedy prowadzona nie tylko przez ortodontę.
Szynoterapia jest zazwyczaj pierwszym etapem całościowego leczenia. Szynoterapia polega na noszeniu specjalnego aparatu – szyny zgryzowej, zakładanej na górny bądź dolny łuk zębowy na noc lub w przypadku znacznych dolegliwości nawet całodobowo. Zadaniem szyny jest usunięcie dolegliwości bólowych, przywrócenie prawidłowej pracy mięśni oraz eliminacja niekorzystnego wpływu nieprawidłowego zgryzu i ustawienia zębów na funkcję stawu skroniowo – żuchwowego. Leczenie trwa zwykle około kilku miesięcy, a do uzyskania satysfakcjonujących wyników niezbędna jest doskonała współpraca pacjenta – regularne noszenie szyny! Po zakończeniu tego etapu z powodzeniem, można przystąpić do leczenia ortodontycznego lub protetycznego w celu utrwalenia uzyskanych rezultatów. Jako terapię uzupełniającą działanie szyny zgryzowej zalecana jest niekiedy fizykoterapia, fizjoterapia a także autoterapia, czyli samodzielne wykonywanie ćwiczeń przez pacjenta. Wybór właściwych metod leczniczych i planu leczenia może różnić się u pacjentów – zależy to od indywidualnych warunków.
Klimatyzowane pomieszczenia
Przypomnienia o wizytach
Dostęp do Wi-Fi
Płatności kartą lub gotówką
EstheticOrtho
Wałowa 17/1
88-100 Inowrocław
poniedziałek - 16:00-20:00
wtorek, środa - 9:00-20:00
czwartek - nieczynne
piątek - 8:00-14:00
sobota, niedziela - nieczynne